A A A K K K
для людей із порушенням зору
Оболонська сільська рада об'єднана територіальна громада
Полтавська область, Кременчуцький район

Історична довідка

Село Оболонь засноване в кінці 1740-х рр. генеральним бунчужним Дем'яном Васильовичем Оболонськимна місці слобідки Самосідовки, яка до цього існувала кілька десятиліть.

У 1720-х Самосідовка знаходилась на території Лубенського полку і була спірною між бунчуковим товаришем, відомим мемуаристом Гетьманщини Яковом Андрійовичем Марковичем та Лукомським сотником Мартином Кириловичем Кодинцем, хоча володів нею фактично саме Маркович.

На початку 1740-х на землі поблизу Самосідовки став претендувати представник генеральної старшини Дем'ян Васильович Оболонський, у якого, за однією з версій, предки походили з цієї місцевості. 1744 Оболонський добивається свого: указом російської імператриці Єлизавети йому були надані Горошине на річці Сулі та Вишняки на річці Хоролі. Це й спричинило претензії Оболонського на навколишні землі і дрібні поселення поблизу містечка Горошина, зокрема, на Самосідовку.

1746 Дем'ян Оболонський виграє суд проти Якова Марковича, за постановою якого Маркович втрачав право володіння Самосідовкою і Криворудським хутором. І хоча Маркович ще боровся за свої володіння, подаючи апеляції, врешті, Оболонський відбирає Самосідовку і заселяє її територію. Так з'явилось нове поселення Оболонь, яке стає належати Миргородському полку. Спочатку жителі поселились переважно на вищому південному березі річки Кривої Руди (Рудки), де були кращі ґрунти.

1753 за ревізією Миргородського полку в с. Оболонь проживало 138 сімей володільницьких посполитих Оболонського у 23 хатах з дворами та в 99 бездвірних хатах. З них бідних селянських родин було 49, а 89 — дуже бідних. Відомо за цією ж ревізією, що в Оболоні тоді вже була церква. Імовірно, церква була дерев'яною. Побудова цегляного Спасо-Преображенського храму відноситься до пізнішого часу (поч. 19 ст.).

За цією ж ревізією 1753 при хуторі генерального бунчужного Оболонського була 21 хата, в яких проживала 31 сім'я. Це була сільська біднота у бездвірних хатах. Локалізувати цей хутір сьогодні важко, але імовірно він знаходився понад річкою Крива Руда.

Оболонському вдалося захопити частину козацького містечка Горошина й прилеглих до нього поселень: фактично козацький Горошин належав Лубенському полку, а селяни, що потрапили в залежність до Оболонського — Миргородському полку. Володільницьких посполитих містечка Горошина, що були в залежності від Оболонського, за ревізією 1753 р. нараховувалось теж 138 сімей у 68 хатах з дворами та 57 бездвірних хатах.

До кінця 1740-х рр., імовірно, відноситься й заснування Д. В. Оболонським села Дем'янівка. За ревізією 1753 у Дем'янівці проживала 61 сім'я.

На початку 19 ст. Дем'ян Дем'янович Оболонський стає фундатором цегляного Спасо-Преображенського храму в селі. За даними клірової книги Полтавської єпархії 1902 р. церква була збудована 1810 р. За даними «Збірника необхідних відомостей про парафії Полтавської єпархії» (1895 р.) в церкві був ще й додатковий престол на честь свята Благовіщення Пресвятої Богородиці.

В першій половині 19 ст. село Оболонь переходить у власність Михайла Позена. Тоді ж поміщик М. Позен переселив усіх кріпаків з найкращих ґрунтів (з «Гори») за річку Криву Руду (Рудку) на «Низ», на заболочені землі і пустирі.

В родині Позенів народився Леонід Володимирович Позен (1849—1921 рр.), видатний український скульптор.

Наприкінці ХІХ століття містечко Оболонь — волосний центр Хорольського повіту.

У першій половині 20 ст. м-ко Оболонь було центром однойменного району. У ньому проживало тоді понад 4000 осіб.

Село постраждало внаслідок геноциду українського народу, проведеного урядом СРСР у 1932—1933 та через голод 1946—1947.

У ході другої світової війни село окуповане німцями у вересні 1941, з 1 вересня 1942 ввійшло до Хорольського ґебіту, 23 вересня 1943 звільнене від нацистської окупації.

У 2 половині XX ст. через атеїстичну політику радянської влади було зруйновано Спасо-Преображенську церкву.

Тоді ж, у післявоєнний час, збудовано «на горі» середню школу і будинок культури.

До початку 21 ст. в Оболоні діяло дві школи, одну з яких, дев'ятирічну («на низу») закрили у 2000-х рр.

2017 було створено Оболонську об'єднану територіальну громаду, до якої увійшли населені пункти Оболонської (с. Оболонь, с. Наталенки, с. Тукали, с. Зікранці) та Іванівської (с. Іванівка) сільрад. Населення громади становить 2729 осіб .

24 грудня 2017 року відбулись вибори депутатів та голови новоствореної громади.

Економіка: ПП «Оболонь». (Valars), ТОВ «Райагробуд», цегельний завод.

Оболонське міжгосподарське інкубаторно-птахівниче підприємство. ТОВ «Агрис».

Об'єкти соціальної сфери: школа І — ІІI ст. , дитячий садочок , будинок культури.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь