Оболонська сільська територіальна громада
Полтавська область, Кременчуцький район

Успішна практика працівників відділу "Семенівське бюро правової допомоги"

Дата: 10.11.2021 10:00
Кількість переглядів: 374

Фото без опису

Працівниця Семенівського бюро правової допомоги допомогла особі захистити своє право на спадщину

 

До Семенівського бюро правової допомоги Кременчуцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги звернувся пан Віктор, який мав намір прийняти спадщину після смерті своєї тітки.

Центром встановлено належність особи до суб’єкта права на безоплатну вторинну правову допомогу (малозабезпечена особа) та призначено юриста – працівницю Семенівського бюро правової допомоги Олену Зайченко.

Після бесіди з клієнтом та ознайомленням із наданими документами працівниці бюро стало відомо, що рідна тітка клієнта заповіла все своє майно його братові, який помер так і не оформивши спадщину. З рідних у тітки залишилась тільки сестра, тобто мати пана Віктора. Остання також не прийняла спадщину після своє сестри і невдовзі померла. Пан Віктор звернувся до нотаріуса із наміром оформити спадщину після смерті тітки як спадкоємець п’ятої черги. Нотаріус відмовила у зв`язку з неподанням заяви про прийняття спадщини у встановлений законом строк. Пан Віктор пропустив визначений строк, оскільки був впевнений в тому, що брат прийняв у спадщину все належне майно. Про те, що брат не прийняв спадщину після смерті тітки клієнт не знав.

Олена Зайченко, поспілкувавшись з паном Віктором, на основі наданих документів та відомостей склала до суду позовну заяву про визначення додаткового строку для прийняття спадщини.

Враховуючи обставини справи та беручи до уваги всі встановлені судом факти і відповідні їм правовідносин, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок у їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов пана Віктора є обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню. Таким чином Олена Зайченко допомогла особі визначити додатковий строк для прийняття спадщини та захистити його спадкові права.

 

Консультує юрист Кременчуцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги Олена Зайченко:

Відповідно до ст. 1220 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи, або день, з якого вона оголошується померлою.

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ст. 1268, ст. 1269 ЦК України).

Згідно ч. 1 ст. 1270 ЦК України, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України , не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.  

Якщо спадкоємець не подав заяву про прийняття спадщини з поважних причин, суд відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України може визначити додатковий строк для її подання.

При вирішенні справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід також враховувати, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними. 

Як показує судова практика, поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини вважаються причини, пов’язані з об’єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення дій для прийняття спадщини, а саме:

 • тривала хвороба спадкоємця;
 • перебування спадкоємця тривалий час за межами України
 • відбування покарання в місцях позбавлення волі;
 • необізнаність спадкоємця про наявність заповіту;
 • велика відстань між місцем постійного проживання спадкоємців і місцем знаходження спадкового майна;
 • складні умови праці, які, зокрема, пов`язані з тривалими відрядженнями, в тому числі закордонними;
 • перебування спадкоємця на строковій службі у складі Збройних Сил України.

Не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини як:

 • юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини;
 • необізнаність особи про наявність спадкового майна;
 • похилий вік;
 • непрацездатність;
 • невизначеність між спадкоємцями хто буде приймати спадщину;
 • відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини;
 • несприятливі погодні умови;
 • перебування у депресії у зв`язку зі смертю спадкодавця.

« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь