Стягнення аліментів на повнолітніх дочку, сина, що продовжують навчання
Якщо повнолітні дочка, син продовжують навчання і у зв'язку з цим потребують матеріальної допомоги, батьки зобов'язані утримувати їх до досягнення двадцяти трьох років за умови, що вони можуть надавати матеріальну допомогу ( ч. 1 ст .199 Сімейного кодексу України).
Тобто, обов'язок батьків утримувати повнолітніх дочку, сина, які продовжують навчатися після досягнення повноліття (незалежно від форми навчання), виникає за обов'язкової сукупності таких юридичних фактів:
- досягнення дочкою, сином 18 років, але до 23 років;
- продовження навчання дочкою, сином;
- потреба у зв'язку з цим у матеріальній допомозі;
- наявність у батьків можливості надавати таку допомогу.
Аліменти на навчання можуть виплачуватись в добровільному порядку або ж в судовому порядку.
Судовий порядок
Право на звернення до суду з позовом про стягнення аліментів мають:
- один з батьків, з ким проживає дочка, син, які продовжують навчання;
- самі дочка, син, які продовжують навчання.
Позовна заява про стягнення аліментів подається в порядку цивільного судочинства до районного чи міського суду за місцем проживанням або перебуванням відповідача або позивача.
Позивачі у цих справах звільняються від сплати судового збору.
Суд визначає розмір аліментів на повнолітніх дочку, сина або у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) платника аліментів.
При зверненні до суду з таким позовом дуже важливим є довести той факт, що відповідач дійсно має можливість надавати матеріальну допомогу повнолітнім дочці, сину, тобто надати суду докази що відповідач працює та отримує заробітну плату, чи займається підприємницькою діяльність та отримує з цього дохід або ж іншою діяльністю яка приносить прибуток.
В свою чергу повнолітні дочка чи син повинні довести, що потребують матеріальної допомоги, тобто не мають жодного доходу та не мають змоги у зв’язку з графіком навчання працевлаштуватися.
При призначення аліментів на навчання суд враховує такі обставини:
- стан здоров'я та матеріальне становище повнолітнього дочки, сина;
- стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів;
- наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина;
- наявність на праві власності, володіння та/або користування у платника аліментів майна та майнових прав, у тому числі рухомого та нерухомого майна;
- доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна;
- інші обставини, що мають істотне значення.
Аліменти на навчання присуджуються за рішенням суду від дня пред'явлення позову.
Право на утримання повнолітніх дочки, сина припиняється у разі припинення ними навчання. Разом з тим поновлення навчання (за умови недосягнення 23-річного віку) дозволяє звернутися з новим позовом до суду про стягнення аліментів.
Важливо зауважити! Рішення суду, за яким на користь дитини стягувались аліменти до досягнення нею повноліття, не дає права на стягнення аліментів після досягнення дитиною 18 років. Стягнення аліментів на дочку, сина, які досягли повноліття та продовжують навчання (до досягнення 23–річного віку) здійснюється у судовому порядку за новою позовною заявою.
Сектор“Семенівське бюро правової допомоги”відділу надання безоплатної правової допомоги Кременчуцького місцевого центру з наданя безоплатної вторинної правової допомоги знаходиться за адресою:
смт. Семенівка, вул. Незалежності, 34; тел.: (05341) 91-2-43.
Прийом громадян щоденно з 09.00-18.00 без перерви. Субота, неділя — вихідний.