Оболонська сільська територіальна громада
Полтавська область, Кременчуцький район

Небезпека туберкульозу тварин

Дата: 28.06.2022 14:26
Кількість переглядів: 1228

Фото без опису

Небезпека туберкульозу тварин

 

   Туберкульоз - інфекційне хронічне захворювання тварин, птахів і людини, яке характеризується утворенням у різних органах типових безсудинних вузликів (туберкул) з наявністю сирнистого розпаду.

            Збудник - бактерії з роду Mycobacterium,  до якого входять 48 самостійних  видів  і  підвидів.  Захворювання у тварин викликають мікобактерії туберкульозу видів Mycobacterium bovis, Mycobacterium tuberculosis   і   Mycobacterium   avium  (далі  -  M.  bovis,  M. tuberculosis і M. avium).

            M. bovis - збудник  туберкульозу,  найбільш патогенний для великої рогатої худоби,  однак до нього сприйнятливі й  інші  види ссавців.

            M. tuberculosis - збудник туберкульозу, який викликає
захворювання у людей, свиней, кішок, собак, папуг та канарок. У
великої рогатої худоби цей збудник в основному викликає
сенсибілізацію до туберкуліну або в окремих випадках поодинокі
туберкульозні ураження в лімфатичних вузлах.

            M. avium - збудник туберкульозу домашніх і диких птахів. Може
викликати патологічні зміни у свиней, а у великої рогатої худоби -
лише короткочасну сенсибілізацію до туберкуліну.

            З метою недопущення захворювання тварин на туберкульоз керівники господарств, власники худоби, ветеринарні та зоотехнічні фахівці зобов'язані:

            1. Забезпечити проведення ветеринарно-санітарних заходів із недопущення занесення збудника туберкульозу на територію господарства.

            2. Забезпечити належні умови утримання, годівлі та експлуатації сільськогосподарських тварин за нормативами, передбаченими для кожного виду тварин, їх віку та напрямів використання.

             3. Не допускати введення (завезення) тварин з інших господарств і населених пунктів, а також переміщення їх в господарстві без відома спеціалістів ветеринарної медицини.

            Закуплених у господарство тварин необхідно утримувати протягом 30 діб на профілактичному карантині, під час якого їх досліджувати на туберкульоз та інші інфекційні захворювання згідно з ветеринарно-санітарними вимогами і чинним законодавством з цього питання.

            4. Забезпечити згідно з технологічними вимогами:

- виведення тварин в літні табори;

- недопущення контакту хворих тварин на випасах, водопоях з худобою інших господарств;

- проведення поточного ремонту, дезінфекції та дератизації тваринницьких приміщень і територій ферм;

- знезараження відвійок, молока, інших продуктів тваринного походження, що використовуються для годівлі тварин;

- систематичне очищення приміщень і території ферм від гною та його біотермічне знезараження;

- ізольоване вирощування молодняку;

- своєчасну реєстрацію та ідентифікацію завезеного і новонародженого молодняку.

            5. Не допускати завезення на тваринницькі ферми молока, закупленого у населення, та використання його для годівлі тварин на фермах. Відвійки, завезені з молокопереробних підприємств, піддавати обов'язковому знезараженню в господарстві.

            6. Не допускати введення в основне стадо молочних та племінних ферм тварин, закуплених у населення.

            7. Не допускати до обслуговування в тваринництві та кормовиробництві осіб, які не пройшли медичне обстеження на туберкульоз, а також хворих на туберкульоз, які перебувають на диспансерному обліку.

            8. На вимогу спеціалістів ветеринарної медицини пред'являти на завезених тварин супроводжуючі ветеринарні документи, забезпечити належні умови для проведення спеціалістами ветеринарної медицини клінічного огляду, діагностичних досліджень тощо.

            9. Своєчасно інформувати спеціалістів ветеринарної медицини про випадки захворювання тварин з ознаками, характерними для туберкульозу (втрата апетиту, запалення дихальних шляхів, збільшення поверхневих лімфатичних вузлів тощо).

            10. Не допускати продаж населенню і комплектації молочно-товарних ферм телицями і коровами, які вирощувались у відгодівельних групах.

            11. Обладнати у кожному господарстві необхідні об'єкти ветеринарно-санітарного призначення (санітарний пропускник, дезінфекційні блоки, ветеринарний пункт). Забезпечити суворе виконання комплексу ветеринарно-санітарних та профілактичних заходів, спрямованих на створення високої санітарної культури тваринництва.

            З метою своєчасного з'ясування епізоотичного стану щодо туберкульозу тварин в районі у плановому порядку проводять діагностичні дослідження на туберкульоз.

            На території Семенівської селищної ради та Оболонської сільської ради у 2022 році проведено дослідження на туберкульоз великої рогатої худоби. Захворювання тварин на туберкульоз на території Семенівської селищної ради та Оболонської сільської ради не виявлено, але для запобігання виникнення цієї хвороби серед тварин кожного року проводиться алергічне дослідження на туберкульоз ВРХ як приватного, так і господарського сектору, незалежно від форми власності. Суть цієї алергічної реакції - виявлення реагуючих на туберкулін тварин на ранній стадії, до виникнення можливості хворої тварини виділяти збудник туберкульозу в навколишнє середовище та заражати інших тварин.

Туберкулінізації підлягають тварини з 40 - денного віку один раз на рік, корів досліджують на туберкульоз незалежно від періоду вагітності два рази на рік. Не дозволяється досліджувати туберкулінами тварин впродовж 21 доби після щеплень проти інфекційних хвороб та обробок проти гельмінтів, виснажених і хворих тварин у благополучних щодо туберкульозу господарствах, впродовж 30-ти діб після пологів.

Власники тварин повинні усвідомлювати важливість всіх заходів ефективного забезпечення благополуччя тваринництва щодо туберкульозу та можливих негативних наслідків у разі їх невиконання.

Згідно Закону України «Про ветеринарну медицину», стаття 37, власники тварин зобов’язані виконувати вимогу спеціалістів державної установи ветеринарної медицини щодо здійснення протиепізоотичних заходів, доставляти у зазначене місце тварин, надавати лікарям ветеринарної медицини можливість проведення профілактичних заходів, повідомляти про закупівлю та продаж тварин, ідентифікувати їх та повністю досліджувати своїх тварин на інфекційні захворювання, такі як бруцельоз, лейкоз, туберкульоз.

Проблема профілактики туберкульозу великої рогатої худоби може бути успішно вирішена лише при умові співпраці служби державної ветеринарної медицини району і власників тварин.

       

Відділ ветеринарної медицини та протиепізоотичної

роботи Кременчуцького районного управління

Головного управління Держпродспоживслужби

в Полтавській області


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь