Профілактика гострих кишкових інфекційних захворювань.

Дата: 22.07.2022 10:26

Держпродспоживслужба інформує про санітарно–епідемічну ситуацію щодо спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань та харчових отруєнь. За 6 місяців 2022 року було розслідувано 34 спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань, внаслідок яких постраждало 302 особи, з них 138 дітей (45,7 %), у тому числі після введення воєнного стану зареєстровано 27 спалахів, внаслідок яких постраждало 249 осіб, з них 103 дитини (41,4 %). За аналогічний період 2021 року працівники Держпродспоживслужби взяли участь у розслідуванні 36 спалахів гострих кишкових інфекційних захворювань, внаслідок яких постраждало 427 осіб, з них 319 дітей (74,7 %).

Спалахи зареєстровано на території наступних областей (другою цифрою зазначено кількість спалахів після введення воєнного стану): у Львівській області – 12/11, Одеській – 4/3, Дніпропетровській – 3/3, Запорізькій та Київський – 3/2, Тернопільській – 2/2, Полтавській – 2/1, Закарпатській, Івано–Франківській – 1/1, Черкаській та Чернівецькій – по 1/0, м. Київ – 1/1 спалах.

За місцем виникнення - 5 спалахів зареєстровано у дитячих закладах (заклади дошкільної освіти – 4, школи – 1); 6 спалахів – у побуті; 6 спалахів, пов’язані із закладами громадського харчування; по 1 – з їдальнею промислового підприємства та установи виконання покарань; у місцях тимчасового перебування внутрішньо переміщених осіб – 15 спалахів.

Передача  збудників інфекції відбувалася: харчовим шляхом – 19 випадків, контактно – побутовим шляхом – 9, забруднена вода стала фактором передачі при 1 спалаху.

Крім того за 6 місяців 2022 року зареєстровано 43 випадів ботулізму з 46 постраждалими, 2 хворих померло. Летальні випадки зареєстровані у Львівській та Чернігівській областях, пов’язані із вживанням паштету м’ясного домашнього виготовлення та риби, придбаної в місці стихійної торгівлі. Серед всіх випадків ботулізму після початку введення воєнного стану зареєстровано 39 випадків, з 41 постраждалим. Необхідно відмітити, що саме в червні значно ускладнилася епідемічна ситуація щодо захворюваності на ботулізм.

За оперативними результатами розслідування випадків ботулізму у 2022 році встановлено, що 18 випадків з 21 постраждалим пов’язано з вживанням консервації домашнього приготування (м’ясні, овочеві та рибні  консерви), 18 випадків пов’язано із в’яленою, жареною рибою домашнього виготовлення та продукцією  придбаною в місцях стихійної торгівлі.

Разом з тим, через російську військову агресію, масові руйнування інфраструктури, припинення проведення планових заходів державного нагляду (контролю) операторів ринку, особливо з настанням літнього сезону збільшується ризик ускладнення санітарно-епідемічної ситуації щодо гострих кишкових інфекційних захворювань та харчових отруєнь.

З метою профілактики гострих кишкових інфекційних захворювань та харчових отруєнь керівникам всіх форм власності закладів громадського харчування, об’єктів торгівельно - продовольчої мережі, об’єктів харчової промисловості  необхідно дотримуватись вимог санітарних правил, правил торгівлі, законодавства про захист прав споживачів, додержання виробниками продукції стандартів, технічних умов.