Оболонська сільська територіальна громада
Полтавська область, Кременчуцький район

Новації в трудовому законодавстві

Дата: 28.07.2022 15:00
Кількість переглядів: 290

Фото без опису

19 липня 2022 року набрав чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законів України щодо оптимізації трудових відносин” № 2352-IX від 01 липня 2022 року (далі – Закон). Серед іншого, Закон вносить деякі зміни в загальне трудове законодавство, а також уточнює положення спеціального законодавства, що діє в умовах воєнного стану.

 

Ключові зміни, що були запроваджені Законом

 

Скасовано обов’язок роботодавця виплачувати середній заробіток мобілізованим працівникам.

Таким працівникам здійснюється виплата грошового забезпечення за рахунок коштів Державного бюджету України відповідно до Закону «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей». За мобілізованими працівниками зберігатиметься місце роботи і посада, та з 19 липня 2022 року скасовано гарантію щодо отримання середнього заробітку.

 

Запроваджено нові підстави для припинення трудового договору:

  • смерть роботодавця - фізичної особи або набрання законної сили рішенням суду про визнання такої фізичної особи безвісно відсутньою чи про оголошення її померлою;
  • смерть працівника, визнання його судом безвісно відсутнім або оголошення померлим;
  • відсутність працівника на роботі та інформації про причини такої відсутності понад чотири місяці поспіль;
  • неможливості забезпечення працівника роботою, визначеною трудовим договором, у зв’язку із знищенням (відсутністю) виробничих, організаційних та технічних умов, засобів виробництва або майна роботодавця внаслідок бойових дій.

Для припинення трудового договору з підстави смерті роботодавця-фізичної особи, працівник подає в електронній або паперовій формі до будь-якого центру зайнятості заяву про припинення трудового договору з викладенням відповідної інформації та копії документів, що підтверджують ці обставини (за наявності). Датою припинення трудового договору вважається день подання відповідної заяви.

 

Уточнено деякі положення щодо тривалості робочого часу

Нормальна тривалість робочого часу у період дії воєнного стану може бути збільшена до 60 годин на тиждень для працівників, зайнятих на об’єктах критичної інфраструктури (в оборонній сфері, сфері забезпечення життєдіяльності населення тощо). Для працівників, зайнятих на об’єктах критичної інфраструктури, яким відповідно до законодавства встановлюється скорочена тривалість робочого часу, тривалість робочого часу у період дії воєнного стану не може перевищувати 40 годин на тиждень.

П’ятиденний або шестиденний робочий тиждень встановлюється роботодавцем.

 

Уточнено положення щодо призупинення дії трудового договору

Призупинення дії трудового договору - це тимчасове припинення роботодавцем забезпечення працівника роботою і тимчасове припинення працівником виконання роботи за укладеним трудовим договором у зв’язку із збройною агресією проти України, що виключає можливість обох сторін трудових відносин виконувати обов’язки, передбачені трудовим договором.

Призупинення дії трудового договору може здійснюватися за ініціативи однієї із сторін на строк не більше ніж період дії воєнного стану. У разі прийняття рішення про скасування призупинення дії трудового договору до припинення або скасування воєнного стану роботодавець повинен за 10 календарних днів до відновлення дії трудового договору повідомити працівника про необхідність стати до роботи.

Призупинення дії трудового договору не тягне за собою припинення трудових відносин. Заробітна плата працівнику не виплачується та страховий стаж не зараховується.

Наказ про призупинення роботи працівник має право оскаржити.

 

Обмежено тривалість щорічної основної відпустки

У період дії воєнного стану надання працівнику щорічної основної відпустки за рішенням роботодавця може бути обмежено тривалістю 24 календарні дні за поточний робочий рік. Якщо тривалість щорічної основної відпустки працівника становить більше 24 календарних днів, надання не використаних у період дії воєнного стану днів такої відпустки переноситься на період після припинення або скасування воєнного стану.

У період дії воєнного стану роботодавець може відмовити працівнику у наданні невикористаних днів щорічної відпустки. Деякі положення Закону щодо надання відпусток у період дії воєнного стану не застосовуються (щодо надання невикористаної відпустки до кінця року та ненадання щорічних відпусток повної тривалості протягом двох років підряд).

У разі звільнення працівника у період дії воєнного стану йому виплачується грошова компенсація за невикористану відпустку.

У разі смерті працівника грошова компенсація за не використані ним дні відпустки працівникам, які мають дітей (повнолітню дитину з інвалідністю), виплачується членам сім’ї такого працівника, а у разі їх відсутності - входить до складу спадщини.

 

Роботодавця зобов’язано надавати відпустки без збереження заробітної плати

У період дії воєнного стану роботодавець за заявою працівника, який виїхав за межі території України або набув статусу внутрішньо переміщеної особи, в обов’язковому порядку надає йому відпустку без збереження заробітної плати тривалістю, визначеною у заяві, але не більше 90 календарних днів.

 

Альтернативні способи обміну документами між працівником та роботодавцем

У період дії воєнного стану сторони трудового договору можуть домовитися про альтернативні способи створення, пересилання і зберігання наказів (розпоряджень) роботодавця, повідомлень та інших документів з питань трудових відносин та про будь-який інший доступний спосіб електронної комунікації, який обрано за згодою між роботодавцем та працівником

 

Строк позовної давності у справах про виплату сум, що належать працівникові при звільненні, обмежено трьома місяцями

Із заявою про вирішення трудового спору у справах про звільнення працівник має право звернутися до суду в місячний строк з дня вручення копії наказу (розпорядження) про звільнення, а у справах про виплату всіх сум, що належать працівникові при звільненні, - у тримісячний строк з дня одержання ним письмового повідомлення про суми, нараховані та виплачені йому при звільненні.

Олена Зайченко головний юрист сектору «Семенівське бюро правової допомоги» відділу безоплатної правової допомоги Кременчуцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

За правовою допомогою можна звернутися за адресою: смт Семенівка, вул. Незалежності, 34, телефон: (05341)91243.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь