Як перевірити чи є заборона на виїзд за кордон

Дата: 27.03.2023 09:00

Нормативно-правові акти, що регулюють це питання

Порядок  перетину державного кордону громадянами України врегульовано
постановою Кабінету Міністрів України від 27.01.1995 № 57, якою затверджено «Правила перетинання державного кордону громадянами України», Законом України «Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України», Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (зокрема стаття 23).

Підставами для тимчасового обмеження права на виїзд за кордон, можуть бути:

• володіння інформацією, яка є державною таємницею;
  • порушення кримінальної справи, засудження за вчинення кримінального правопорушення або відбування покарання;
  • перебування під адміністративним наглядом Національної поліції;
  • наявність запобіжного заходу до закінчення кримінального провадження, за умовами якого заборонено виїжджати за кордон;
  • заборгованість зі сплати аліментів;
  • ухилення від виконання зобов’язань, які покладені судом;
  • заборгованість зі сплати податків;
  • заборгованість за кредитами, мікропозиками тощо;
  • рішення суду про заборону виїзду за кордон та інші.

Найбільш масова категорія, що підпадає під заборону на виїзд під час дії воєнного стану – військовозобов’язані чоловіки віком від 18 до 60 років. Проте, і тут є численні винятки: непридатність до військової служби, наявність трьох і більше неповнолітніх дітей, догляд за особами чи дитиною з інвалідністю та інші причини, які постійно корегуються. Дізнатися про них та за наявності законних підстав отримати дозвіл на перетин кордону можна у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки.

Студенти призовного віку, що навчаються за межами України, під час воєнного стану можуть виїжджати за кордон на навчання. Проте за умови, що там вони навчаються на денній формі.

Способи перевірити чи нема заборони для виїзду за кордон

Дізнатися щодо заборони перетинати кордон України можна декількома способами. Найбільш надійний із них – подати письмовий запит до Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України. Запит можна подати надіславши листа на поштову адресу центру: вул. Володимирська,26, м. Київ, 01601.

Там же можна отримати консультації щодо перетину кордону.

У запиті обов’язково потрібно вказати: прізвище, ім’я та по батькові; місце проживання (місце перебування);реквізити документа, що посвідчує особу, яка подає запит.

Перевірити, чи заборонено вам виїзд, можна онлайн за найбільш популярними причинами відмови в перетині кордону:

Також існують спеціальні застосунки для перевірки щодо виїзду за кордон, наприклад, Опендатабот:

встановіть Опендатабот за посиланням - https://opendatabot.ua/open/border;

відправте боту свій податковий номер (ІПН). Якщо ви в реєстрі боржників за несплату аліментів — виїзд заборонений;

надішліть боту своє прізвище, ім’я, по батькові — якщо ви у розшуку або є судова справа щодо виїзду, то виїзд заборонений.

Щодо несплачених штрафів, податків та відкритих виконавчих проваджень щодо Вас можна отримати інформацію у додатку Дія. Для цього необхідно завантажити додаток, авторизуватися, перейти у розділ послуги та обрати необхідний пункт щоб перевірити інформацію.

Олена Зайченко головний юрист сектору «Семенівське бюро правової допомоги» відділу безоплатної правової допомоги Кременчуцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

За правовою допомогою можна звернутися за адресою: смт Семенівка, вул. Незалежності, 34, телефон: (05341)91243.