Працівник без офіційного оформлення трудових відносин позбавляє себе усіх соціальних гарантій

Дата: 25.04.2023 10:05

Нагадаємо, що незадекларована праця найчастіше проявляється у таких формах:

1. Економічна діяльність без державної реєстрації;

2. Наймана праця без оформлення трудових відносин;

3. Приховування від державних органів частини відпрацьованого робочого часу та заробітної плати;

4 Маскування трудових відносин під виглядом інших форм діяльності (цивільні відносини, фіктивна самозайнятість тощо).

Це соціальне явище справляє значний негативний вплив на розвиток економіки країни та життєвий рівень людей. Незадекларована праця не тільки обмежує можливості держави проводити сучасну соціальну політику у сферах освіти, охорони здоров’я, розвитку професійних навичок, зайнятості, соціального захисту та пенсійного забезпечення, вона створює недобросовісну конкуренцію щодо тих суб’єктів господарювання, які повністю забезпечують виконання зобов’язань щодо сплати податків, охорони праці і соціального забезпечення працівників.

Крім того, працівник без офіційного оформлення на роботу позбавляє себе гарантованого державою розміру заробітної плати; виплати своєчасно та не нижче мінімальної заробітної плати, офіційної відпустки, відпустки по догляду за дитиною тощо; виплат у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю; допомоги у разі настання нещасного випадку під час виробничого процесу; соціального страхування.

До того ж неоформлений офіційно працівник втрачає трудовий та страховий стаж при розрахунку розміру пенсії.

Наголошуємо, що укладання з працівником трудового договору, надання до державної податкової служби повідомлення про прийняття особи на роботу, своєчасна виплата заробітної плати та відрахування єдиного соціального внеску - гарантує працівникові гідні умови праці та соціальні гарантії.

Головний державний інспектор Північно-Східного

міжрегіонального управління Держпраці                                    Владислав Ковтун