Приватизація присадибних земельних ділянок
19 листопада 2022 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо відновлення системи оформлення прав оренди земельних ділянок сільськогосподарського призначення та удосконалення законодавства щодо охорони земель», яким, зокрема, внесли зміни до пп.5, п.27 розділу X Земельного кодексу України щодо безоплатної передачі земель державної, комунальної власності у приватну власність.
Цією нормою закону визначили, що забороняється безоплатна передача земель державної, комунальної власності у приватну власність, надання дозволів на розроблення документації із землеустрою з метою такої безоплатної передачі та розроблення такої документації. Положення цього підпункту не поширюються на безоплатну передачу земельних ділянок у приватну власність власникам розташованих на таких земельних ділянках об’єктів нерухомого майна (будівель, споруд), а також на безоплатну передачу у приватну власність громадянам України земельних ділянок, переданих у користування до набрання чинності цим Кодексом.
Отже, право на безоплатне отримання земельної ділянки у власність під час дії воєнного стану мають тільки громадяни України, яким на праві приватної власності належать об’єкти нерухомого майна, у тому числі індивідуальні житлові будинки, гаражі, садові будинки та інші будівлі, право власності на які оформлено згідно діючого законодавства.
Окрім того, право на отримання безоплатно у власність земельних ділянок мають громадяни, яким земельні ділянки були надані до 1 січня 2002 року у користування.
При цьому, документами, які підтверджують наявність у громадянина права користування, можуть бути, зокрема, державні акти на право постійного користування земельними ділянками, державні акти на право володіння землею, записи в земельно-шнурових книгах сільськогосподарських підприємств і організацій, записи в погосподарських книгах сільських рад, записи в реєстрових книгах виконавчих комітетів міських і сільських рад, державні акти на право довічного успадкованого володіння землею, договору про надання в безстрокове користування земельної ділянки для будівництва індивідуального житлового будинку, акт відводу земельної ділянки в натурі.
Процедура безоплатної передачі у власність земельних ділянок не змінилась. Вона врегульована ст. 118 Земельного Кодексу України, в якій зазначено, що громадянин, який бажає приватизувати земельну ділянку у межах норм безоплатної приватизації, що перебуває у його користуванні, у тому числі земельної ділянки, на якій розташовані жилий будинок, господарські будівлі, споруди, що перебувають у його власності, подає клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, що передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність.
На території колишнього Семенівського району за приватизацією земельної ділянки необхідно звертатися або Семенівської селищної ради або ж до Оболонської сільської ради, в залежності від того на території якої громади розташована ділянка.
Разом з клопотанням подається розроблена технічна документація із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості), що замовляється громадянином без надання дозволу на її розроблення. Ці роботи виконуються на договірній основі суб’єктом господарювання, який має у своєму складі сертифікованих інженерів-землевпорядників.
Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки підлягає обов’язковому погодженню з територіальним органом Держгеокадастру. Далі відомості про земельну ділянку вносяться до Державного земельного кадастру а присвоюється кадастровий номер.
Орган місцевого самоврядування після розгляду заяви та проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність (або вмотивовану відмову у затвердженні).
Рішення про затвердження документації із землеустрою є одночасно рішенням про передачу земельної ділянку у власність.
Після прийняття рішення про передачу у власність земельної ділянки необхідно звернутися до суб’єкта державної реєстрації речових прав на нерухоме майно з відповідною заявою, оригіналами документів, необхідних для відповідної реєстрації та сплатити адміністративний збір за реєстрацію. В селищі Семенівка за реєстрацією прав власності на земельну ділянку можна звернутися до Центру надання адміністративних послуг Семенівської селищної ради, що знаходиться за адресою: вул. Незалежності, 44 (кабінет 101) смт. Семенівка.
З моменту проведення Державної реєстрації речового права власності на земельну ділянку Ви стаєте законним її власником.
Олена Зайченко головний юрист сектору «Семенівське бюро правової допомоги» відділу безоплатної правової допомоги Кременчуцького місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.
За правовою допомогою можна звернутися за адресою: смт Семенівка, вул. Незалежності, 34, телефон: (05341)91243.