Нітрати в ранніх овочах: поради фахівців як їх позбутися

Дата: 01.05.2023 09:17

Нітрати в ранніх овочах: поради фахівців як їх позбутися

Перші в цьому сезоні овочі, фрукти та зелень вже з’явилися на прилавках. Але купуючи ранні фрукти та овочі варто пам’ятати про потенційну небезпеку, яку вони можуть в собі містити - нітрати та пестициди. Рання продукція, вирощена в парниках і теплицях, містить у 2-3 рази більше нітратів, ніж сезонні зелень та овочі з грядки. Купуючи овочі та фрукти цікавтесь у продавців наявністю документів, що засвідчують їх походження, безпечність та якість, - радять фахівці Держпродспоживслужби. Важливо знати, що під час зберігання та приготування їжі вміст нітратів в овочах може змінюватися. Наприклад, під час варіння, бланшування, консервування, соління, маринування, квашення, рівень нітратів в овочах зазвичай знижується. Тож перед тим, як класти на стіл ранні овочі та зелень, в Держпродспоживслужбі радять вдатися до порад, які допоможуть зменшити в них вміст шкідливих речовин.

Корисні поради для зниження вмісту нітратів у овочах (редиска, огірки, листя салату, томати, перець, кріп, петрушка, морква, листя капусти, картопля):

• Замочування в чистій воді у співвідношенні 1:10 протягом не менше 1 години. Це зменшить вміст нітратів в овочах на 25-30 відсотків. Результат буде ще кращим, якщо води буде більше, а час вимочування довший.

• Бланшування і відварювання овочів у великій кількості води. Отриманий відвар для харчування не використовувати.

• Вимочування в легкому розчині аскорбінової кислоти. Це допоможе зменшити вміст нітратів на 36-58 відсотків.

• Соління і квашення овочів. На 4-й день вміст нітратів починає падати, на 18-й день ця сполука майже не фіксується.

• Приготовлені зі свіжих овочів салати споживайте одразу, оскільки перетворення менш шкідливих нітратів в більш небезпечні може відбуватися у процесі окислення нарізаних і заправлених овочів в холодильнику.

• Нітратні сполуки чудово знешкоджує лимонний або гранатовий соки, тож саме на їхній основі варто готувати заправки для салатів або додавати їх у воду для замочування овочів та фруктів.

Симптоми отруєння нітратами:

• виражена синюшність шкіри та слизових оболонок;

• різка загальна слабкість, сонливість;

• у дітей – неспокійна поведінка;

• запаморочення, сильні головні болі, потемніння в очах;

• задишка;

• порушення координації рухів;

• зниження артеріального тиску, збільшення частоти серцевих скорочень;

• у важких випадках – судоми, втрата свідомості;

• особливо небезпечна дія нітратів в період вагітності, оскільки вони можуть спричинити загрозу переривання вагітності та бути причиною вроджених вад розвитку у немовлят.

Фахівці додають, що повністю убезпечити свій організм від вживання нітратів споживач не зможе, бо вони є майже у всіх овочах, фруктах та зелені. Проте вони небезпечні у надмірних кількостях, тому, потрібно стежити за тим, що ви споживаєте та скільки.

Саме тому Кременчуцьке районне управління Головного управління Держпродспоживслужби в Полтавській області рекомендує:

• купуючи овочі та фрукти, поцікавтеся у продавців наявністю супровідних документів, що засвідчують їх походження, безпечність та якість; • не купуйте овочеву продукцію на стихійних ринках;

• купуйте овочі та фрукти натурального вигляду: вони не мають бути надмірно великі, надзвичайно яскравого забарвлення, блищати, ніби відполіровані;

• під час купівлі овочів майте на увазі, що мінімальний вміст нітратів частіше буває в овочах середнього розміру;

• і, звісно ж, якщо вирощуєте їх самі, то з обережністю використовуйте мінеральні добрива.

Користуйтеся отриманою інформацією — це не складно. Залишайтеся здоровими!