Оболонська сільська територіальна громада
Полтавська область, Кременчуцький район

ПЕРЕЖИТИ СПЕКУ: КОРИСНІ ПОРАДИ ДЛЯ ЗДОРОВ'Я

Дата: 24.07.2023 13:59
Кількість переглядів: 192

Фото без опису

ПЕРЕЖИТИ СПЕКУ: КОРИСНІ ПОРАДИ ДЛЯ ЗДОРОВ'Я 

     За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, щороку високі температури негативно впливають на здоров'я багатьох людей, та особливо небезпечна спека для людей похилого віку, немовлят, людей з хронічними захворюваннями та тих, хто працює на вулиці. Надмірне тепло може спровокувати виснаження організму та тепловий удар, загострити існуючі серцево-судинні, респіраторні та ниркові захворювання тощо. Синоптики попереджають, що до України повертається спекотна погода, тож розповідаємо, як запобігти негативному впливу спеки при дотриманні простих правил від ВООЗ.

Сонячний та тепловий удар

     Тривале перебування під прямими сонячними променями може бути небезпечним. Проте не менш небезпечним може бути перебування у спекотних приміщеннях.

     Сонячний удар — це патологічний стан. Відбувається порушення роботи головного мозку через тривалий вплив сонячних променів на не вкриту капелюхом голову.

     Тепловий удар — це форма гіпертермії, за якої різко підвищується температура тіла. Тепловий удар діагностують, спостерігаючи за симптомами й ознаками у людини, після впливу екстремальних температур. Сонячний удар вважають різновидом теплового. Тепловий удар відрізняється від сонячного тим, що під час нього перегрівається все тіло, а не лише голова.

Причини теплового удару:

1.Тривалий зовнішній вплив високої температури повітря.

Комбінація впливу високої температури та вологості повітря, наприклад, у країнах із вологим спекотним кліматом.

2.Тривала дія інфрачервоного (теплового) випромінювання, наприклад, у склодувів, сталеварів біля печі тощо.

3.Носіння надмірної кількості теплого одягу, особливо синтетичного одягу, що не дозволяє тілу виділяти тепло.

4.Надмірне вживання алкоголю.

5.Недостатнє споживання рідини (дегідратація).

6.Фізичне навантаження в спекотну погоду, наприклад, тривала мандрівка чи спортивні змагання.

7.Тривале перебування в автомобілі без провітрювання та кондиціювання. Наприклад, якщо зовні на вулиці температура сягає 21°C, то температура всередині закритого автомобіля, припаркованого під прямим сонцем, може зрости до 45-49°C. Це особливо небезпечно для дітей та осіб літнього віку, а також собак, що, на відміну від здорових дорослих, мають обмеженішу можливість щодо терморегуляції.

8.Вживання ліків, що підвищують ризик теплового удару в спекотну пору, а саме, - антигістамінні препарати (при алергії), діуретики (при підвищеному тиску або набряку ніг), проносні засоби (приймаються для зняття закрепу), блокатори кальцієвих каналів (лікування артеріального тиску), судинозвужувальні, трициклічні антидепресанти, антипсихотичні засоби, ліки від хвороби Паркінсона, деякі препарати для лікування діареї.

Коли може відбутись сонячний удар?

     Перебуваючи під відкритим сонячним промінням у спекотний літній день, переважно в проміжку між 11 та 16 годинами, коли сонце найактивніше, ми ризикуємо отримати сонячний удар. Дещо зменшує ризик перегрівання голови (мозку) волосся голови — внаслідок поглинання світла та теплорозсіювання. Відповідно, відсутність головного убору (світлих кольорів) збільшує ризик отримати сонячний удар. Подібно лисина також збільшує ризик негативного впливу прямого сонячного випромінювання. 

Які є ознаки сонячного і теплового удару?

     Під дією сонячного проміння чи тепла спочатку настає перегрівання.

Ознаки перегрівання:

- головний біль;

- слабість;

- інтенсивне виділення поту;

- слабкий частий пульс;

- нудота, блювання;

- відчуття спраги;

- м'язеві судоми;

- бліда, холодна шкіра.

     Зазвичай при перегріванні симптоми можуть минути за 30 хвилин, якщо переміститися в прохолодне місце, випити води, помити прохолодною водою обличчя та комірцеву ділянку шиї. Якщо руки стали холодними, можна випити теплого чаю.

     Якщо вчасно не зауважити негативний вплив сонячного випромінювання чи тепла на організм та ігнорувати ознаки перегрівання, може наступити сонячний або тепловий удар – загрозливий для здоров'я стан, що потребує надання допомоги. Тому необхідно чітко розуміти перші ознаки сонячного (теплового) удару.

Ознаки сонячного (теплового) удару:

- підвищення температури тіла понад 39,5 – 40?С;

- прискорене серцебиття, пульс 100-130 і вище ударів на хвилину;

- запаморочення чи втрата свідомості, у деяких випадках можлива поява марень, галюцинацій;

- можливі м'язові судоми;

Перша допомога при сонячному ударі:

- Перейти чи перенести особу, що має ознаки перегрівання та початкові симптоми розвитку теплового (сонячного) удару, у прохолодне місце, що добре вентилюється, – у затінок або приміщення.

- Зняти зайвий одяг, особливо послабити тугі речі: пояс, зав'язки, бюстгальтер, хустинки тощо.

- Якщо особа зомліла, варто розмістити її лежачи, акуратно дещо піднявши ноги.

- Якщо постраждалий у свідомості, дати попити прохолодної води. Оскільки, потіючи, людське тіло втрачає багато солей, варто дати для пиття мінеральну воду, сольові розчини для спортсменів, розчини для відновлення водно-сольвої рівноваги (регідратаційні розчини). У випадку холодних рук, загальної блідості шкіри – дати теплого чаю.

- Помити обличчя, комірцеву ділянку шиї прохолодною водою. Прикласти вологий рушник до голови, шиї, у пахову й пахвинну ділянку (зони, де великі судини розташовані близько до поверхні шкіри).

- Прийняти прохолодний душ.

- Включити холодний фен, кондиціювання кімнати чи автомобіля.

Коли при сонячному ударі необхідно звернутися до лікаря:

- якщо ознаки перегрівання не минули за 30 хвилин перебування в прохолодному місці та наданні першої допомоги;

- якщо піт перестав виділятися, попри високу температуру;

- якщо температура тіла досягла 39-40?С;

- прискорене дихання, наприклад, 20-30 вдихів на хвилину;

- відчуття порушення координації тіла;

- судоми м'язів ніг;

- непритомність.

Профілактика сонячного та теплового удару :

1. Влітку одягати світлий легкий одяг із натуральних тканин (льон, бавовна), що не тисне, а, навпаки, легко провітрюється.

2. Носити на голові світлі капелюхи від сонця з широкими крисами.

3.Уникати фізичної праці на сонці.

4.У спекотний день не перебувати тривало (понад 30 хвилин) під впливом прямих сонячних променів від 11 до 16 години.

5.Часто провітрювати приміщення, вчасно вмикати кондиціонер, користуватися фенами з холодним струменем повітря.

6. Не паркувати автомобіль на сонці.

7.Пити багато води.

8.Пити сольові розчини ще до появи сильного відчуття спраги, наприклад, напої для спортсменів, велосипедистів, що містять необхідні мікроелементи.

9.Уникати напоїв, що містять алкоголь та кофеїн.

10.Приймати прохолодний душ.

     Варто пам'ятати, що діти, літні люди та особи з хронічними захворюваннями, надмірною вагою більш схильні перегрітися в спеку й отримати тепловий (сонячний) удар. Тому, особливо цій групі осіб, важливо знати як вберегтися від сонячних ударів у літню спеку: уникати тривалих прогулянок у спекотну сонячну погоду; носити головний убір зі світлого матеріалу, який сильніше відбиває сонячне світло; уникати надмірної активності й роботи у спекотні дні; споживати достатню кількість рідини, щоб запобігти зневодненню.

     ВАЖЛИВО! У кожної людини симптоми можуть різнитися, тому потрібно бути уважним та у будь-якому випадку зателефонувати до служби екстреної медичної допомоги (103) за підозри на тепловий чи сонячний удар.


« повернутися

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Онлайн-опитування:

Увага! З метою уникнення фальсифікацій Ви маєте підтвердити свій голос через E-Mail
Скасувати

Результати опитування

Дякуємо!

Ваш голос було зараховано

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій

Зареєструватись можна буде лише після того, як громада підключить на сайт систему електронної ідентифікації. Наразі очікуємо підключення до ID.gov.ua. Вибачте за тимчасові незручності

Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь