Пам'ятка щодо передачі та профілактики Гепатиту А!

Дата: 09.11.2023 10:50

Пам'ятка щодо передачі та профілактики Гепатиту А!

Згідно даних Центру громадського здоров’я МОЗ України на сьогодні спалах вірусного гепатиту А зафіксований лише у Вінницькій області. Станом на 6 листопада 2023 року випадки гепатиту Азафіксовані у Тернопільській (1 випадок), Закарпатській (11 випадків), Дніпропетровській (3 випадки) областях. Протягомжовтнясталося 12 випадків ВГА на Івано-Франківщині. Як наголошують у МОЗ, загалом по Україні за результатами проведення епідрозслідувань випадків захворювання на вірусний гепатит А не встановлено епідемічного зв’язку між цими випадками у різних регіонах.

Гепатит А: симптоми, шляхи передачі та профілактика.

Вірусний гепатит А - захворювання печінки вірусного походження, що може мати як легкий, так і важкий перебіг.

Основні факти:

- вірус гепатиту А (ВГА) передається внаслідок уживання забруднених харчів або води;

- ризик інфікування ВГA пов’язаний з відсутністю безпечної води і поганими санітарією та гігієною (наприклад, брудні руки);

- гине через 5 хв кип’ятіння. За кімнатної температури в сухому середовищі він зберігається протягом тижня, у воді - від 3 до 10 місяців, у випорожненнях - до 30 діб;

- майже всі інфіковані повністю одужують від ВГА, однак зрідка бувають випадки, коли інфіковані помирають від блискавичної форми ВГА;

- після перенесеного захворювання на ВГА формується довічний імунітет.

Для профілактики інфікування ВГА існує безпечна та ефективна вакцина.

Шляхи інфікування:

- вживання забрудненої води або їжі, що можуть містити фекалії інфікованих людей;

- недотримання особистої гігієни;

- у сім’ях, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім’ї;

- деякі види сексуальних стосунків.

Симптоми:

інкубаційний період ВГА (період з моменту інфікування до появи перших клінічних проявів) зазвичай триває 14–28 днів. Симптоми ВГА можуть бути як легкими, так і тяжкими.

Найбільш розповсюджені симптоми ВГА:

- виражена загальна слабкість та підвищена втомлюваність;

- підвищення температури тіла;

- втрата апетиту;

- діарея;

- блювота;

- неприємні відчуття в животі;

- важкість у правому підребер’ї;

- потемніння сечі (до кольору пива);

- жовтяниця (пожовтіння склер та шкіри) — буває у 70% дорослих людей.

Проте не у всіх інфікованих проявляються всі ці симптоми.

Профілактика:

отримуйтеся правил особистої гігієни: мийте руки перед уживанням їжі, а також після кожного відвідування туалету;

-пийте лише кип’ячену воду:  кип’ятити слід не менше 10 хв.;

обре мийте овочі, фрукти, зелень та ягоди перед уживанням;

-не займайтеся самолікуванням, тільки лікар може діагностувати вірусний гепатит A і надати рекомендації щодо режиму та лікування.

Кременчуцьке районне управління ГУ Держпродспоживслужби в Полтавській області наголошує, що тільки чітке дотримання гігієнічних правил та вимог дає можливість уникнути захворювання на вірусний Гепатит А.

Бережіть себе та своє здоров'я !!!